opiekowanie sie osobą starszą

Osoby starsze często potrzebują opieki i pomocy innych. Opieka nad seniorem wymaga empatii i spokojnego podejścia. Wzięcie odpowiedzialności za opiekę nad osobą starszą wymaga odpowiedniego podejścia i umiejętności, które pozwalają  na oddzielenie życia prywatnego opiekuna oraz opieki nad podopiecznym.

Jak opiekować się seniorem?

Osoby starsze wymagają od opiekuna zaangażowania i chęci współpracy. Seniorzy w codziennym życiu potrzebują rutyny i planowania dnia. Dzięki temu mogą z łatwością kontrolować swoje działania i mijający czas. Przygotowany plan pozwoli zarówno Tobie, jak i innej osobie, która podejmie się opieki nad osobą starszą przystosować się do odpowiedniego harmonogramu działań. W opiece nad seniorem nie może zabraknąć aktywności fizycznej i ćwiczeń umysłowych. Dbałość o kondycję fizyczną polepszy układ odpornościowy i poprawi samopoczucie seniora. Ćwiczenia powinny być dobrane do umiejętności i możliwości osoby starszej, gdyż intensywny trening może zaszkodzić lub spowodować wiele kontuzji. Seniorzy wymagają również codziennej kontroli np. podczas zakupów i wydawania pieniędzy. Jeśli zauważysz, że osoba starsza ma problem z zakupem wszelkich potrzebnych leków i innych artykułów użytku codziennego skontaktuj się z placówkami, które mogą wesprzeć finansowo seniora lub zapewnić mu niezbędną pomoc.

Opieka nad osobą leżącą

Z różnych przyczyn osoby starsze spotykają problemy z poruszaniem się, a ich stan zdrowia może zupełnie nie pozwolić na samodzielne wstawanie, siadanie lub wykonywanie wielu czynności bez pomocy innej osoby. Opieka nad osobą leżącą wymaga dbania o higienę i stan zdrowia, gdyż przy organicznym ruchu następuje wiele chorób i zmian w organizmie, które mają negatywny wpływ na zdrowie. Dla opiekuna taka opieka jest wyzwaniem psychicznym i fizycznym, dlatego nie każdy zdecyduje się na taki sposób pomocy seniorowi. W wielu przypadkach najlepszym wyborem będzie skorzystanie z profesjonalnej opieki medycznej i opiekuńczej w domu opieki.

Monitorowanie stanu zdrowia seniora podczas opieki

Ze względu na różne choroby i schorzenia osoby starsze mogą wymagać specjalistycznych kontroli lekarskich oraz wizyt u lekarza. Jeśli senior nie jest w stanie się samodzielnie poruszać i jest on w stanie leżącym, to opiekun musi zadbać o wszelkie rany, odleżyny i higienę osoby starszej. W takiej sytuacji senior wymaga pomocy i wsparcia w każdej sytuacji, gdyż bez niej nie będzie w stanie sobie poradzić. Jeśli w zachowaniu lub samopoczuciu podopiecznego pojawi się jakieś niepokojące zachowanie lub uczucie koniecznie skontaktuj się z lekarzem, by móc razem z nim ustalić przyczynę złego samopoczucia. Dzięki pomocy seniorzy mogą w komfortowy i bezpieczny sposób spędzić czas.