Od wielu lat wiadomo, że dieta to kluczowy aspekt zdrowia. U osób starszych dieta również odgrywa bardzo ważną rolę, gdyż pozwala utrzymać zdrowie i dobre samopoczucie. W przypadku seniorów mamy do czynienia z wieloma schorzeniami i chorobami, podczas których należy stosować odpowiednio zbilansowaną dietę. Jak odpowiednio dobrać dietę dla seniora? Z czego taka dieta powinna się składać?
Najważniejsze zasady żywienia osób starszych
Osoby starsze często borykają się z różnymi chorobami i na przykład brakami w uzębieniu, przez co trudniej jest im spożywać posiłki. Różnorodne schorzenia mogą wpływać na problem z przełknięciem lub przeżuwaniem danego dania, dlatego bardzo istotne jest odpowiednie dobranie potrawy do możliwości i upodobań seniora. By zachować dobre samopoczucie i zdrowie osoby starszej powinniśmy stosować się do kilku zasad przygotowywania diety dla seniora.
- Senior powinien spożywać od 4 do 5 zbilansowanych, niewielkich posiłków w ciągu jednego dnia. Taki podział posiłków pozwoli na zaspokojenie głodu nie obciążając tym samym układu trawienia.
- W ciągu dnia senior powinien wypijać minimum 2l płynów, które pozwolą organizmowi poprawnie funkcjonować.
- W diecie seniora powinno się ograniczyć ilość soli, która niekorzystnie wpływa na organizm oraz pikantnych przypraw, gdyż będą one podrażniać układ trawienny.
- Posiłki przygotowane dla osób starszych powinny być świeże i przygotowane z wysokiej jakości składników.
- Dieta powinna zawierać nabiał, który jest bogaty w wapń, drób, ryby, oleje roślinne, węglowodany na przykład w postaci makaronów, kaszy oraz pieczywa.
- Jeśli senior ma problem z przeżuwaniem posiłków, to posiłki powinny mieć formę płynną. Taką z pewnością będzie łatwiejsza do spożycia.
- Senior powinien spożywać wiele owoców i warzyw, które są bogate w witaminy, błonnik, oraz składniki mineralne.
To najważniejsze z aspektów, jakie powinna spełniać standardowa dieta osoby starszej, jednak w wielu przypadkach seniorzy mają dietę wykluczającą jakiś element lub produkt, dlatego np. w przypadku diety bezglutenowej należy wykluczyć używanie produktów ze zbóż, takich jak pszenica, żyto oraz jęczmień. W przypadku diety niskotłuszczowej powinno zastąpić się tłuszcze zwierzęce tłuszczami roślinnymi oraz rybami. Dieta dla cukrzyków powinna być odpowiednio zbilansowana i dopasowana do zapotrzebowania kalorycznego oraz cukru seniora. W tej diecie powinno ograniczyć się spożycie cukrów prostych, które występują np. w owocach. Dieta lekkostrawna jest najczęściej spotykaną dietą u osób starszych. Taka dieta dostarcza odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych, lecz jest przygotowana z produktów nieobciążających układu trawienia.
Zbilansowana dieta dla seniora
O odpowiednio dobrane i zbilansowane diety mogą zadbać najbliżsi seniora lub osoby w domach opieki. W takich miejscach diety są dobierane pod konkretnego podopiecznego i odpowiednio zbilansowane. Podczas tworzenia posiłków używane są wyłącznie składniki, które pozwalają na stworzenie smacznych i odpowiednio zbilansowanych posiłków. Jeśli chcemy, aby seniorzy jedli smacznie i zdrowo, to możemy skontaktować się ze specjalistami, którzy pomogą nam stworzyć odpowiednią dietę dla osoby starszej.