ćwiczenie pamięci seniora

Mózg człowieka jest najważniejszym z elementów ludzkiego organizmu. Z wiekiem nie tylko starzeje się ciało, ale również nasz umysł. Jest to organ, który narażamy dużą ilością bodźców każdego dnia, dlatego tak ważne jest ćwiczenie pamięci. Pamięć seniora wymaga ćwiczeń i regularnych zajęć, które ją wspomogą. Jak możemy zadbać o pamięć seniora?

Jak możemy ćwiczyć mózg i pamięć seniora?

U niektórych seniorów problemy z pamięcią są powiązane z chorobą Alzheimera i mają podłoże zniszczenia komórek nerwowych w mózgu. Jednak, aby zmniejszyć lub opóźnić problemy z pamięcią osób starszych możemy aktywnie spędzać z nimi czas i pozwolić im na różnorodne aktywności umysłowe. Umysł seniora możemy ćwiczyć proponując im czytanie, rozwiązywanie krzyżówek, granie w sudoku, zabierając ich na wycieczki historyczne. W przypadku osób starszych bardzo ważne jest regularne spędzanie z nimi czasu i poddawanie ich pamięci codziennemu treningowi. Poza ćwiczeniami przygotowanymi dla seniorów warto zwrócić uwagę na odpowiednią dietę, która dzięki witaminom i minerałom może wspierać umysł osoby starszej.

Umysłowy trening w grupie

Oprócz indywidualnych ćwiczeń dla seniora istnieją grupowe spotkania, które mają bardzo dobry wpływ na pamięć osoby starszej. Według badań samotność bardzo wpływa na szybkość pojawienia się demencji starczej, dlatego spotkanie się z innymi może pozytywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne seniora. W wielu miejscach odbywają się spotkania dla seniorów, podczas których mogą dyskutować, wspólnie grać i rozwiązywać łamigłówki, albo spotykać się i rozmawiać. Oprócz zajęć umysłowych możemy zabrać seniora na ćwiczenia fizyczne, które dotleniają organizm i spowodują większe skupienie nad wykonywanymi czynnościami. Takie ćwiczenia nie tylko pozytywnie wpływają na umysł, ale również na motorykę seniorów.

Dlaczego warto ćwiczyć pamięć seniora?

Regularne stymulowanie i ćwiczenie pamięci wpływa na lepsze samopoczucie i na utrzymanie seniora w zdrowiu. Trening pamięci można wykonywać zarówno w domowym zaciszu, biorąc udział w specjalnych zajęciach dla seniorów czy też wychodząc na świeże powietrze. Aktywni seniorzy czują się młodziej i z większą łatwością wykonują wiele czynności. By seniorzy byli aktywni fizycznie i psychicznie powinni mieć wsparcie i towarzystwo. Niezależnie od wieku ludzie działający w towarzystwie rówieśników, bliskich lub znajomych lepiej się czują i mają większą motywację do działania. Wszelkie zajęcia wspierające pamięć seniorów odbywają się w domach opieki, w których opiekunowie dbają o podopiecznych i proponują oraz umożliwiają im wiele aktywności umysłowych i fizycznych.