Decyzja o przeprowadzce starszej osoby do domu seniora nigdy nie jest łatwa. Jednak w wielu przypadkach to najlepsze, co może spotkać samego zainteresowanego, jak również jego bliskich. Dlaczego? Całodobowa opieka, kontakt z innymi ludźmi, ciekawe zajęcia, pomoc medyczna i przestrzeń do wypoczynku sprawiają, że jesień życia spędzona poza miejscem dotychczasowego zamieszkania staje się przyjemniejsza. Zobacz, jak pomóc starszym rodzicom w adaptacji w nowym środowisku.
Postaw na jasną komunikację i nie odcinaj całkowicie seniora od jego dotychczasowego środowiska czy osób, z którymi miał kontakt. W starszym wieku drastyczne zmiany nie są wskazane, dlatego przeprowadzkę do domu opieki warto zaplanować i przeprowadzić stopniowo i łagodnie – krok po kroku.
Empatycznie komunikuj się z seniorem
Pierwszym krokiem w procesie adaptacji seniora do nowej sytuacji jest otwarta i szczera komunikacja. Rozmawiaj z rodzicami o ich obawach, oczekiwaniach, potrzebach. Bądź empatyczny i staraj się zrozumieć, jakie emocje towarzyszą im w okresie zmian. Zapewnij mamie lub tacie wsparcie, podkreślając, że nie są sami. Nie daj im odczuć, że są już niepotrzebni, zbędni – przeciwnie, wskaż na pozytywne strony przeprowadzki, czyli więcej czasu dla siebie i kontakty z dziećmi oraz wnukami.
Dobrze, aby dom seniora znajdował się niedaleko Twojego miejsca zamieszkania, np. dom opieki w Warszawie, który mieści się w sielankowym, zielonym Dobczynie. To pozwoli starszej osobie poczuć się pewnie i mieć nadzieję na regularne spotkania oraz odwiedziny.
Wspólna decyzja, wcześniejsze odwiedziny w domu seniora
Jeśli Twoi rodzice mimo starszego wieku są osobami świadomymi, pozwól im decydować o wyborze placówki. Zabierz ich do wybranego ośrodka, który będą mogli obejrzeć osobiście, a nie tylko na ekranie komputera. Takie spotkania adaptacyjne zazwyczaj pomagają przełamać ewentualne opory czy strach i są dobrym pomysłem na zaangażowanie rodziców w całe przedsięwzięcie.
Pomóż w organizacji przeprowadzki i odnalezieniu się w nowym miejscu
Przygotuj przestrzeń w domu seniora tak, aby była bezpieczna i komfortowa dla Twoich rodziców. Może nawet przypominać im dotychczasowe mieszkanie – to ważne, szczególnie gdy są do niego przywiązani bo mieszkali pod danym adresem kilkadziesiąt lat. Ale oprócz bibelotów i ulubionych koców, zadbaj o akcesoria ułatwiające kąpiel, np. poręcze w łazience i antypoślizgowe dywaniki. Wiele z nich na pewno jest już na wyposażeniu danego ośrodka. Standard pokojów zależy od wybranej oferty, a ich wykończenie jest ściśle związane z potrzebami i stanem zdrowia podopiecznego.
Zachęć do aktywności i utrzymywania kontaktów
Wspieraj rodziców w utrzymywaniu kontaktów z rodziną, przyjaciółmi i innymi mieszkańcami domu seniora. Nie odcinaj ich jednak od dotychczasowych znajomych, ułatwiając komunikację np. poprzez podarowanie seniorowi własnego telefonu czy dostarczanie listów od bliskich osób.
Zachęcaj ich do udziału w grupowych zajęciach, takich jak warsztaty rękodzielnicze, czytanie książek czy gimnastyka. Aktywność społeczna może przyczynić się do poprawy samopoczucia i łatwiejszej integracji w nowym środowisku.